Bischoffinger Winzer eG
BB Grauer Burgunder
List of ingredients
Ingredients: grapes, acidity regulators: tartaric acid, lactic acid, Stabilisers: citric acid, Preservatives: L-ascorbic acid (vitamin C), sulphur dioxide, Packing gases: carbon dioxide, Anreicherung: sucrose, rectified concentrated grape must.
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 343 kJ / 82 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 1.5 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | BB Grauer Burgunder |
| Category | Wine |
| Color | white |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Qualitätswein |
| Vintage | 2024 |
Producer
Bischoffinger Winzer eG
Bacchusstraße 20
79235 Vogtsburg-Bischoffingen
Germany
Container
| EAN/GTIN | 4005758123267 |
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | dry |
| Residual sugar | 4.3 g/l |
| Acidity | 6.3 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |