Badischer Winzerkeller eG
SONNJA aromatisiertes weinhaltiges Getränk
List of ingredients
Ingredients: grapes, water, sucrose, Aromas, acidity regulators: contains malic acid and/or tartaric acid; Stabilisers: contains carboxymethylcellulose and/or citric acid and/or gum arabic; antioxidants (L-ascorbic acid, sulphur dioxide).
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 231 kJ / 55 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | 3.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | SONNJA aromatisiertes weinhaltiges Getränk |
| Origin | Product of Germany |
Producer
Badischer Winzerkeller eG
Zum Kaiserstuhl 16
79206 Breisach am Rhein
Germany
Container
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Alcohol content as labeled | 7% vol |
| Residual sugar | 29.6 g/l |
| Acidity | 5.5 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |