Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
GingA Spritz
Ingredienser
Ingredienser: Druvor, surhetsreglerande medel (vinsyra), Stabiliseringsmedel (askorbinsyra, citronsyra, metavinsyra), antioxidationsmedel (SULFITER), Natürliches Ingwerwurzelaroma.
Tappning i skyddande atmosfär
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 327 kJ / 78 kcal |
| Kolhydrater | 3,4 g |
| varav sockerarter | 3,4 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | GingA Spritz |
| Kategori | Smaksatt vinbaserad dryck |
| Ursprung | Produkt från Tyskland |
Producent
Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Schloßbergstraße 2
79235 Vogtsburg-Achkarren
Tyskland
Behållare
| EAN/GTIN | 4000904990229 |
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Fyllmängd | 0,75 l |
| Förslutning | Skruvförslutning |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | söt |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 11% vol |
| Restsötma | 33 g/l |
| Syrahalt | 5,2 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |
| Ingredienser som ska deklareras | |
|---|---|
| innehåller en sockerart och sötningsmedel | Ja |
| innehåller antioxidanter | Ja |
| svavelhaltig | Ja |