Bischoffinger Winzer eG
BB Weißer Burgunder
List of ingredients
Ingredients: grapes, acidity regulators: tartaric acid, Preservatives: L-ascorbic acid, sulphur dioxide, Stabilisers: metatartaric acid, gum arabic, Packing gases: carbon dioxide, Anreicherung: sucrose.
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 344 kJ / 82 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 1.5 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | BB Weißer Burgunder |
| Category | Wine |
| Color | white |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Qualitätswein |
| Vintage | 2025 |
Producer
Bischoffinger Winzer eG
Bacchusstraße 20
79235 Vogtsburg-Bischoffingen
Germany
Container
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | dry |
| Residual sugar | 4.4 g/l |
| Acidity | 6.4 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |