Bischoffinger Winzer eG
DTZK Spätburgunder Rotwein
List of ingredients
Ingredients: grapes, Anreicherung: sucrose, rectified concentrated grape must; preservatives and antioxidants: sulphur dioxide; acidity regulators: tartaric acid; Stabilisers: gum arabic, metatartaric acid; Packing gases: carbon dioxide.
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 323 kJ / 77 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 2.2 g |
| of which sugars | 1.2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | DTZK Spätburgunder Rotwein |
| Category | Wine |
| Color | red |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Qualitätswein |
| Vintage | 2024 |
Producer
Bischoffinger Winzer eG
Bacchusstraße 20
79235 Vogtsburg-Bischoffingen
Germany
Container
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | Semi-dry |
| Residual sugar | 12.4 g/l |
| Acidity | 4.7 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |