Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Pinot Rosé, "Baden Crémant" Sekt b.A.
Ingredienser
Ingredienser: Druvor, surhetsreglerande medel: vinsyra; stabiliseringsmedel: metavinsyra; antioxidationsmedel: SULFITER.
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 318 kJ / 76 kcal |
| Kolhydrater | 1,8 g |
| varav sockerarter | 0,8 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | Pinot Rosé, "Baden Crémant" Sekt b.A. |
| Kategori | Sekt/Mousserande kvalitetsvin |
| Färg | Rosé |
| Ursprung | Produkt från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Sekt b.A. |
| Region | Baden |
Producent
Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Schloßbergstraße 2
79235 Vogtsburg-Achkarren
Tyskland
Behållare
| EAN/GTIN | 4000904273223 |
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Fyllmängd | 0,75 l |
| Förslutning | Naturkork |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | brut |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 12% vol |
| Restsötma | 8,2 g/l |
| Syrahalt | 7 g/l |
| Ingredienser som ska deklareras | |
|---|---|
| innehåller en sockerart och sötningsmedel | Ja |
| innehåller antioxidanter | Ja |
| svavelhaltig | Ja |