Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Müller-Thurgau QbA
Ingredienser
Ingredienser: Druvor, Antioxidationsmedel (innehåller SULFITER), Stabiliseringsmedel (Vinsyra (L+), citronsyra, Metavin Opti).
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 314 kJ / 75 kcal |
| Kolhydrater | 2,5 g |
| varav sockerarter | 1,5 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | Müller-Thurgau QbA |
| Kategori | Vin |
| Färg | Vitt |
| Ursprung | Vin från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Qualitätswein |
| Region | Baden |
Producent
Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Schloßbergstraße 2
79235 Vogtsburg-Achkarren
Tyskland
Behållare
| EAN/GTIN | 4000904301308 |
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Fyllmängd | 1 l |
| Förslutning | Skruvförslutning |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | halvsöt |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 11% vol |
| Restsötma | 21,3 g/l |
| Syrahalt | 5,7 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |
| Ingredienser som ska deklareras | |
|---|---|
| innehåller en sockerart och sötningsmedel | Ja |
| innehåller antioxidanter | Ja |
| svavelhaltig | Ja |