Der Berg ruft rot
Ingredienser
Ingredienser: Druvor, innehåller SULFITER.
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 314 kJ / 75 kcal |
| Kolhydrater | 0,5 g |
| varav sockerarter | 1,4 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | Der Berg ruft rot |
| Kategori | Vin |
| Färg | Rött |
| Ursprung | Vin från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Qualitätswein |
| Region | Baden |
Behållare
| EAN/GTIN | 4000904992124 |
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Fyllmängd | 0,75 l |
| Förslutning | Skruvförslutning |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | halvtorr |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 12,5% vol |
| Restsötma | 11,3 g/l |
| Syrahalt | 5,3 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |
| Ingredienser som ska deklareras | |
|---|---|
| innehåller antioxidanter | Ja |
| svavelhaltig | Ja |