Weinhaus Heger OHG
2025 Heger Spätburgunder Rosé
List of ingredients
Ingredients: grapes, carbon dioxide, acidity regulators (tartaric acid), Preservatives (Sulphites), Packing gases.
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 317 kJ / 76 kcal |
| Carbohydrates | 1.2 g |
| of which sugars | 0.2 g |
| Contains negligible amounts of fat, saturated fats, protein and salt. | |
Details
| Name | 2025 Heger Spätburgunder Rosé |
| Subtitle | Qualitätswein trocken |
| Category | Wine |
| Vintage | 2025 |
Producer
Weinhaus Heger OHG
Bachenstraße 21
79241 Ihringen
Germany
Container
| Filling volume | 0,75 l |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Alcohol content as labeled | 12.5% vol |
| Residual sugar | 1.3 g/l |
| Acidity | 6.5 g/l |