Weinhaus Heger OHG
2024 Ihringer Winklerberg Grauburgunder trocken
List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, acidity regulators (tartaric acid), Preservatives (Sulphites), Packing gases.
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 309 kJ / 74 kcal |
| Carbohydrates | 1.1 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Contains negligible amounts of fat, saturated fats, protein and salt. | |
Details
| Name | 2024 Ihringer Winklerberg Grauburgunder trocken |
| Subtitle | VDP.ERSTE LAGE Weingut Dr. Heger |
| Category | Wine |
| Color | white |
| Vintage | 2024 |
Producer
Weinhaus Heger OHG
Bachenstraße 21
79241 Ihringen
Germany
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Alcohol content as labeled | 12.5% vol |
| Residual sugar | 0.2 g/l |
| Acidity | 5.6 g/l |