List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, acidity regulators (tartaric acid, malic acid), Stabilisers (potassium polyaspartate, metatartaric acid), preservatives and antioxidants (Sulphites, L-ascorbic acid), Gase und Packgase (carbon dioxide).
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 313 kJ / 75 kcal |
| Carbohydrates | 1.1 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Contains negligible amounts of fat, saturated fats, protein and salt. | |
Details
| German AP number | 005/25 |
| Category | Wine |
| Color | rose |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Qualitätswein |
| Vintage | 2024 |
Bottler
5 160 133
Container
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | dry |
| Alcohol content as labeled | 12.5% vol |
| Residual sugar | 6 g/l |
| Acidity | 6.3 g/l |