Scheiblhofer THE WINE GmbH
Lovely Merlot
List of ingredients
Ingredients: grapes, concentrated grape must, stabiliser: metatartaric acid; antioxidants: Sulphites.
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 344 kJ / 82 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 2.4 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Lovely Merlot |
| Category | Wine |
| Color | red |
| Origin | Wine from Austria |
| Quality level | Qualitätswein |
| Region | Burgenland |
Producer
Scheiblhofer THE WINE GmbH
Halbturner Str 1a
7163 Andau
Austria
Container
| Packaging type | Glass bottle |
Table of contents
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |