Weingut Porzelt
Silvaner Muschelkak
List of ingredients
Ingredients:
grapes1 (acidity regulator: tartaric acid (L(+)-)), antioxidant: Sulphites.
1organically farmed
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 304 kJ / 73 kcal |
| Carbohydrates | 1.1 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Contains negligible amounts of fat, saturated fats, protein and salt. | |
Details
| Name | Silvaner Muschelkak |
| Brand name | Ortswein |
| Subtitle | Klingenmünster |
| German AP number | 504919001925 |
| Category | Wine |
| Color | white |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Qualitätswein |
| Region | Palatinate |
| Vintage | 2024 |
Producer
Weingut Porzelt
Steinstraße 91
76889 Klingenmünster
Germany
Container
| EAN/GTIN | 4260162762239 |
| Packaging type | Glass bottle |
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | dry |
| Alcohol content as labeled | 12.5% vol |
| Residual sugar | 3.4 g/l |
| Acidity | 6.1 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |
DE-ÖKO-022