Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Spätburgunder Schl. QbA tr.Bestes Fass
Ingredienser
Ingredienser: Druvor, stabiliseringsmedel (metavinsyra, Vinsyra (L+)), antioxidationsmedel (SULFITER).
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 322 kJ / 77 kcal |
| Kolhydrater | 1,3 g |
| varav sockerarter | 0,2 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | Spätburgunder Schl. QbA tr.Bestes Fass |
| Kategori | Vin |
| Färg | Rött |
| Ursprung | Vin från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Qualitätswein |
| Region | Baden |
Producent
Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Schloßbergstraße 2
79235 Vogtsburg-Achkarren
Tyskland
Behållare
| EAN/GTIN | 4000904974229 |
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Fyllmängd | 0,75 l |
| Förslutning | Skruvförslutning |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | torr |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 13,5% vol |
| Restsötma | 5,8 g/l |
| Syrahalt | 5,6 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |
| Ingredienser som ska deklareras | |
|---|---|
| innehåller en sockerart och sötningsmedel | Ja |
| innehåller antioxidanter | Ja |
| svavelhaltig | Ja |