Badischer Winzerkeller eG
Kaiserstuhl Leiselheimer Gestühl Grauer Burgunder
List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, acidity regulators: contains tartaric acid (L(+)-) and/or Apfelsäure (D,L-) and/or lactic acid; Stabilisers: contains potassium polyaspartate and/or gum arabic and/or citric acid; antioxidants (sulphur dioxide, L-ascorbic acid, potassium metabisulphite).
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 317 kJ / 76 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 1.6 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Kaiserstuhl Leiselheimer Gestühl Grauer Burgunder |
| Category | Wine |
| Origin | Wine from Germany |
Producer
Badischer Winzerkeller eG
Zum Kaiserstuhl 16
79206 Breisach am Rhein
Germany