Bischoffinger Winzer eG
Winterglühen Rosé
List of ingredients
Ingredients: grapes, Anreicherung: sucrose, rectified concentrated grape must, acidity regulators: lactic acid, Preservatives: sulphur dioxide, L-ascorbic acid; Aromas: Glühweinaroma.
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 389 kJ / 93 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 7.6 g |
| of which sugars | 6.7 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Winterglühen Rosé |
| Category | Wine |
| Color | rose |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Qualitätswein |
Producer
Bischoffinger Winzer eG
Bacchusstraße 20
79235 Vogtsburg-Bischoffingen
Germany
Container
| EAN/GTIN | 4005758200937 |
| Filling volume | 1 l |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Residual sugar | 66.8 g/l |
| Acidity | 5.1 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |