Badischer Winzerkeller eG
Schloss Munzingen Cuvée Sekt Trocken
List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, concentrated grape must, Stabilisers: contains potassium polyaspartate and/or citric acid and/or gum arabic; antioxidants (sulphur dioxide).
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 309 kJ / 74 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 2.6 g |
| of which sugars | 1.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Schloss Munzingen Cuvée Sekt Trocken |
| Category | Sparkling wine |
| Color | white |
| Origin | Product of Germany |
Producer
Badischer Winzerkeller eG
Zum Kaiserstuhl 16
79206 Breisach am Rhein
Germany
Container
| Filling volume | 0,75 l |