Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Schl. Spätb. Weissherbst Kab.
Ingredienser
Ingredienser: Druvor, surhetsreglerande medel: vinsyra; stabiliseringsmedel: metavinsyra; antioxidationsmedel: SULFITER.
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 327 kJ / 78 kcal |
| Kolhydrater | 2,2 g |
| varav sockerarter | 2,5 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | Schl. Spätb. Weissherbst Kab. |
| Kategori | Vin |
| Färg | Rosé |
| Ursprung | Vin från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Prädikatswein - Kabinett |
| Region | Baden |
Producent
Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Schloßbergstraße 2
79235 Vogtsburg-Achkarren
Tyskland
Behållare
| EAN/GTIN | 4000904804328 |
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Fyllmängd | 0,75 l |
| Förslutning | Skruvförslutning |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | halvsöt |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 12,5% vol |
| Restsötma | 21 g/l |
| Syrahalt | 6,4 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |
| Glutenfri | Ja |
| Ingredienser som ska deklareras | |
|---|---|
| innehåller en sockerart och sötningsmedel | Ja |
| innehåller antioxidanter | Ja |
| svavelhaltig | Ja |