Badischer Winzerkeller eG
Tuniberg Munzinger Attilafelsen Weißburgunder QbA
List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, acidity regulators: contains tartaric acid (L(+)-) and/or malic acid (DL) and/or lactic acid; Stabilisers: contains potassium polyaspartate and/or citric acid and/or gum arabic; antioxidants (sulphur dioxide, L-ascorbic acid).
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 317 kJ / 76 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 1.3 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Tuniberg Munzinger Attilafelsen Weißburgunder QbA |
| Category | Wine |
| Origin | Wine from Germany |
| Region | Baden |
Producer
Badischer Winzerkeller eG
Zum Kaiserstuhl 16
79206 Breisach am Rhein
Germany
Container
| Filling volume | 0,75 l |
Table of contents
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |