Bischoffinger Winzer eG
Secco Weiß
List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, rectified concentrated grape must, acidity regulators (tartaric acid, malic acid, lactic acid), antioxidants (malic acid, sulphur dioxide), Stabilisers (citric acid, metatartaric acid, gum arabic, yeast mannoproteins).
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 304 kJ / 73 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 2.4 g |
| of which sugars | 1.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Secco Weiß |
| Category | Wine |
| Color | white |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Perlwein |
Producer
Bischoffinger Winzer eG
Bacchusstraße 20
79235 Vogtsburg-Bischoffingen
Germany
Container
| EAN/GTIN | 4005758112261 |
| Packaging type | Glass bottle |
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | dry |
| Residual sugar | 14.4 g/l |
| Acidity | 6.1 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |