Badischer Winzerkeller eG
Winzerglühwein Rot
List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, Aromas, Stabilisers: contains gum arabic and/or citric acid; acidity regulators: contains tartaric acid and/or malic acid and/or lactic acid; antioxidants (potassium sorbate, potassium metabisulphite, L-ascorbic acid, sulphur dioxide).
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 439 kJ / 105 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 10 g |
| of which sugars | 9.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Winzerglühwein Rot |
| Color | red |
| Origin | Product of Germany |
Producer
Badischer Winzerkeller eG
Zum Kaiserstuhl 16
79206 Breisach am Rhein
Germany
Container
| EAN/GTIN | 4006310910103 |
| Filling volume | 1 l |
Table of contents
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |