Vier Jahreszeiten Winzer eG
VJ.Kerner.Kab.tr.Pfalz
List of ingredients
Ingredients: grapes, Stabilisers: carboxymethylcellulose, acidity regulators: malic acid, tartaric acid, Konservierungsstoffe und Antioxidantien: Sulphites, ascorbic acid, Gase und Packgase: Carbonic acid.
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 335 kJ / 80 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 0.8 g |
| of which sugars | 0.8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | VJ.Kerner.Kab.tr.Pfalz |
| German AP number | 098/24 |
| Category | Wine |
| Color | white |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Prädikatswein - Kabinett |
| Region | Palatinate |
| Vintage | 2023 |
Producer
Vier Jahreszeiten Winzer eG
Limburgstr. 8
67098 Bad Dürkheim
Germany
Container
| EAN/GTIN | 4007649297309 |
| Packaging type | Glass bottle |
| Filling volume | 1 l |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | dry |
| Alcohol content as labeled | 13% vol |
| Residual sugar | 7.6 g/l |
| Acidity | 7 g/l |