Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Muskateller Sekt trocken
Ingredienser
Ingredienser: Druvor, antioxidationsmedel: svaveldioxid; stabiliseringsmedel: metavinsyra.
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 318 kJ / 76 kcal |
| Kolhydrater | 3,4 g |
| varav sockerarter | 2,5 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | Muskateller Sekt trocken |
| Kategori | Mousserande vin |
| Färg | Vitt |
| Ursprung | Produkt från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Sekt |
Producent
Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Schloßbergstraße 2
79235 Vogtsburg-Achkarren
Tyskland
Behållare
| EAN/GTIN | 4000904261022 |
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Fyllmängd | 0,75 l |
| Förslutning | Naturkork |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Alkoholhalt enligt etiketten | 12% vol |
| Restsötma | 24,5 g/l |
| Syrahalt | 7,2 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |
| Ingredienser som ska deklareras | |
|---|---|
| innehåller en sockerart och sötningsmedel | Ja |
| innehåller antioxidanter | Ja |
| svavelhaltig | Ja |