Weingut Fritz Haag
2024 Brauneberger Juffer Sonnenuhr Riesling Trocken GG
Ingredienser
Ingredienser: Druvor, sackaros, konserveringsmedel (Sulfiter), förpackningsgas (koldioxid).
Tappning i skyddande atmosfär
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 305 kJ / 73 kcal |
| Kolhydrater | 1,3 g |
| varav sockerarter | < 0,5 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | 2024 Brauneberger Juffer Sonnenuhr Riesling Trocken GG |
| Underrubrik | VDP.GROSSE LAGE® |
| Officiellt kontrollnummer | 25770500825 |
| Kategori | Vin |
| Färg | Vitt |
| Ursprung | Vin från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Qualitätswein |
| Region | Mosel |
| Årgång | 2024 |
Producent
Weingut Fritz Haag
Dusemonder Straße 44
54472 Brauneberg/Mosel
Tyskland
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | torr |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 12% vol |
| Restsötma | 4,7 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |