Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Der Berg ruft weiß
Ingredienser
Ingredienser: Surhetsreglerande medel, Antioxidant, Stabiliseringsmedel, Druvor.
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 318 kJ / 76 kcal |
| Fett | 0 g |
| varav mättade fettsyror | 0 g |
| Kolhydrater | 3,4 g |
| varav sockerarter | 2,5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Detaljer
| Namn | Der Berg ruft weiß |
| Officiellt kontrollnummer | 020 91 23 |
| Kategori | Vin |
| Färg | Vitt |
| Ursprung | Vin från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Qualitätswein |
| Region | Baden |
Producent
Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Schloßbergstraße 2
79235 Vogtsburg-Achkarren
Tyskland
Behållare
| EAN/GTIN | 4000904332128 |
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Fyllmängd | 0,75 l |
| Förslutning | Skruvförslutning |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | halvtorr |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 12% vol |
| Restsötma | 11,3 g/l |
| Syrahalt | 6,2 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |
| Glutenfri | Ja |
| Ingredienser som ska deklareras | |
|---|---|
| innehåller antioxidanter | Ja |
| svavelhaltig | Ja |
| innehåller en sockerart och sötningsmedel | Ja |