VJ.Herold Rosé.DQ.liebl.Pfalz
List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, Stabilisers: citric acid, potassium polyaspartate, Konservierungsstoffe und Antioxidantien: ascorbic acid, Sulphites.
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 304 kJ / 73 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 2.7 g |
| of which sugars | 2.7 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | VJ.Herold Rosé.DQ.liebl.Pfalz |
| German AP number | 014/24KL |
| Category | Wine |
| Color | rose |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Qualitätswein |
| Region | Palatinate |
| Vintage | 2023 |
Bottler
5 160 502
Container
| EAN/GTIN | 4007649656403 |
| Packaging type | Glass bottle |
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | Semi-sweet |
| Alcohol content as labeled | 10.5% vol |
| Residual sugar | 26.9 g/l |
| Acidity | 6.9 g/l |