Badischer Winzerkeller eG
Baden Spätb. Rotwein QbA trocken
List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, Stabilisers (metatartaric acid, potassium polyaspartate, gum arabic), acidity regulators (tartaric acid (L(+)-), Apfelsäure (D,L-), lactic acid), antioxidants (sulphur dioxide, potassium metabisulphite).
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 329 kJ / 79 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 1.7 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Baden Spätb. Rotwein QbA trocken |
| Category | Wine |
| Origin | Wine from Germany |
Producer
Badischer Winzerkeller eG
Zum Kaiserstuhl 16
79206 Breisach am Rhein
Germany