Weingut Fritz Haag
2025 Brauneberger Juffer Riesling Kabinett
Ingredienser
Ingredienser: Druvor, konserveringsmedel (Sulfiter), stabiliseringsmedel (E466), förpackningsgas (koldioxid).
Tappning i skyddande atmosfär
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 301 kJ / 72 kcal |
| Kolhydrater | 5,1 g |
| varav sockerarter | 4,6 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | 2025 Brauneberger Juffer Riesling Kabinett |
| Underrubrik | VDP.GROSSE LAGE® |
| Officiellt kontrollnummer | 25770500325 |
| Kategori | Vin |
| Färg | Vitt |
| Ursprung | Vin från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Prädikatswein - Kabinett |
| Region | Mosel |
| Årgång | 2025 |
Producent
Weingut Fritz Haag
Dusemonder Straße 44
54472 Brauneberg/Mosel
Tyskland
Behållare
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Förslutning | Skruvförslutning |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | söt |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 8,5% vol |
| Restsötma | 46 g/l |
| Syrahalt | 9,2 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |