Haus Balthasar Grauburgunder trocken
List of ingredients
Ingredients: grapes, sucrose, preservatives and antioxidants: Sulphites.
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 318 kJ / 76 kcal |
| Carbohydrates | 1.6 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Contains negligible amounts of fat, saturated fats, protein and salt. | |
Details
| Name | Haus Balthasar Grauburgunder trocken |
| German AP number | 470218801525 |
| Category | Wine |
| Color | white |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Qualitätswein |
| Region | Rhinehessen |
| Vintage | 2025 |
Container
| Packaging type | Glass bottle |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | dry |
| Alcohol content as labeled | 12.5% vol |
| Residual sugar | 6.4 g/l |
| Acidity | 5.8 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |