Weingut Porzelt
Pétillant Naturell Rosé
List of ingredients
Ingredients:
grapes1, acidity regulator: lactic acid.
1organically farmed
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 281 kJ / 67 kcal |
| Carbohydrates | 0.8 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Contains negligible amounts of fat, saturated fats, protein and salt. | |
Details
| Name | Pétillant Naturell Rosé |
| Subtitle | Bio-Perlwein Rosé |
| German AP number | L.Nr.042025 |
| Category | Semi-sparkling wine |
| Color | white |
| Origin | Product of Germany |
| Quality level | Deutscher Perlwein |
| Vintage | 2024 |
Producer
Weingut Porzelt
Steinstraße 91
76889 Klingenmünster
Germany
Container
| EAN/GTIN | 4260162763182 |
| Packaging type | Glass bottle |
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Crown cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Alcohol content as labeled | 11.5% vol |
| Residual sugar | 0.6 g/l |
| Acidity | 6.5 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |
DE-ÖKO-022