Weingut Prieler GmbH
Blaufränkisch Oggau, Johanneshöhe® 2023
List of ingredients
Ingredients:
100% grapes1, sulphur dioxide1.
1organically farmed
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 325 kJ / 78 kcal |
| Carbohydrates | 0.9 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Contains negligible amounts of fat, saturated fats, protein and salt. | |
Details
| Name | Blaufränkisch Oggau, Johanneshöhe® 2023 |
| Austrian SP number | N 7464/26 |
| Category | Wine |
| Color | red |
| Origin | Wine from Austria |
| Quality level | Qualitätswein |
| Region | Leithaberg |
| Vintage | 2023 |
Producer
Weingut Prieler GmbH
Hauptstraße 181
7081 Schützen am Gebirge
Austria
Container
| EAN/GTIN | 9120027384974 |
| Packaging type | Glass bottle |
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Screw cap |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | dry |
| Alcohol content as labeled | 13.5% vol |
| Residual sugar | 1.2 g/l |
| Acidity | 5.9 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |
| Gluten-free | Yes |
| Ingredients with compulsory mention | |
|---|---|
| Sulphured | Yes |
AT-BIO-402