Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Achkarrer Silvaner Qualitätswein trocken
Ingredienser
Ingredienser: druva, surhetsreglerande medel: vinsyra; stabiliseringsmedel: citronsyra, metavinsyra; antioxidationsmedel: SULFITER.
Näringsvärde
| Per 100 ml | |
|---|---|
| Energi | 306 kJ / 73 kcal |
| Kolhydrater | 0,6 g |
| varav sockerarter | 0,3 g |
| Innehåller små mängder fett, mättade fettsyror, protein och salt. | |
Detaljer
| Namn | Achkarrer Silvaner Qualitätswein trocken |
| Kategori | Vin |
| Färg | Vitt |
| Ursprung | Vin från Tyskland |
| Kvalitetsnivå | Deutscher Qualitätswein |
| Region | Baden |
Producent
Achkarrer Winzer am Schlossberg eG
Schloßbergstraße 2
79235 Vogtsburg-Achkarren
Tyskland
Behållare
| EAN/GTIN | 4000904404221 |
| Typ av förpackning | Glasflaska |
| Fyllmängd | 0,75 l |
| Förslutning | Skruvförslutning |
Innehållsförteckning
| Analysdata | |
|---|---|
| Smakspecifikation | torr |
| Alkoholhalt enligt etiketten | 12,5% vol |
| Restsötma | 4,9 g/l |
| Syrahalt | 6,5 g/l |
| Allergener | |
|---|---|
| Sulfiter | Ja |
| Glutenfri | Ja |
| Ingredienser som ska deklareras | |
|---|---|
| innehåller en sockerart och sötningsmedel | Ja |
| innehåller antioxidanter | Ja |
| svavelhaltig | Ja |