Bischoffinger Winzer eG
DTZK Auxerrois Pinot Sekt
List of ingredients
Ingredients: grapes, Packing gases: carbon dioxide, Anreicherung: sucrose, acidity regulators: tartaric acid, Preservatives: sulphur dioxide, L-ascorbic acid, Stabilisers: citric acid, gum arabic, carboxymethylcellulose.
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 317 kJ / 76 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 2.5 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | DTZK Auxerrois Pinot Sekt |
| Category | Sparkling wine |
| Color | white |
| Origin | Product of Germany |
| Quality level | Deutscher Sekt b.A. |
| Vintage | 2024 |
Producer
Bischoffinger Winzer eG
Bacchusstraße 20
79235 Vogtsburg-Bischoffingen
Germany
Container
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Natural cork |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | extra dry / extra sec |
| Residual sugar | 15 g/l |
| Acidity | 4.9 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |