Oberrotweiler Winzerverein eG
Spätburgunder Rotwein Spätlese trocken
List of ingredients
Ingredients: grapes, acidity regulator (tartaric acid), Stabilisers (metatartaric acid), antioxidants (Sulphites).
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 322 kJ / 77 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 1.4 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Spätburgunder Rotwein Spätlese trocken |
| Category | Wine |
| Color | red |
| Origin | Wine from Germany |
| Quality level | Deutscher Prädikatswein - Spätlese |
Producer
Oberrotweiler Winzerverein eG
Bahnhofstraße 31
79235 Vogtsburg
Germany
Container
| EAN/GTIN | 4002140002384 |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | dry |