Bischoffinger Winzer eG
Chardonnay brut Winzersekt
List of ingredients
Ingredients: grapes, Anreicherung: sucrose, acidity regulators: tartaric acid, lactic acid, Preservatives: sulphur dioxide, Stabilisers: gum arabic, Caboxymethylcellulose, Packing gases: carbon dioxide.
Bottled in a protective atmosphere
Nutrition declaration
| per 100 ml | |
|---|---|
| Energy | 303 kJ / 72 kcal |
| Fats | 0 g |
| of which saturates | 0 g |
| Carbohydrates | 1.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Details
| Name | Chardonnay brut Winzersekt |
| Category | Sparkling wine |
| Color | white |
| Origin | Product of Germany |
| Quality level | Deutscher Sekt b.A. |
| Vintage | 2023 |
Producer
Bischoffinger Winzer eG
Bacchusstraße 20
79235 Vogtsburg-Bischoffingen
Germany
Container
| EAN/GTIN | 4005758372276 |
| Filling volume | 0,75 l |
| Bottle cap | Natural cork |
Table of contents
| Analytical data | |
|---|---|
| Flavour statement | brut |
| Residual sugar | 5 g/l |
| Acidity | 6.7 g/l |
| Allergens | |
|---|---|
| Sulphites | Yes |